Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Združenie miest a obcí Slovenska podporilo novelu zákona o odpadoch z dielne MŽP

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska

Bratislava - 24. septembra 2020 - Stabilizovanie vzťahov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov i zálohovanie plastových fliaš a plechoviek v pôvodnom termíne. To prináša navrhovaná novela zákona o odpadoch, ktorú parlament včera posunul do druhého čítania. Novele dnes vyjadrilo podporu i Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Novela zákona o odpadoch má riešiť aplikačné problémy, ktoré vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Legislatíva sa týka i prevencie pred opakovaním sa situácií výpovedí Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) s množstvom obcí. Zmluvy by mali platiť najmenej dva roky, vďaka čomu budú môcť OZV efektívnejšie plánovať svoje výdavky a obciam nebude hroziť každoročné vypovedanie zmlúv. Envirorezort tiež navrhuje vrátiť pôvodný termín štartu zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov. Termín bol oddialený pre obavu z dôsledkov pandémie nového koronavírusu na 1. január 2023. Teraz sa má posunúť späť na 1. január 2022.

Minister životného prostredia Ján Budaj zdôraznil, problematiku odpadového hospodárstva považuje za prioritnú: "Je to pre Slovensko veľká výzva. Nemôžeme na jednej strane kritizovať envirozáťaže z čias socializmu a na strane druhej nezodpovedne vytvárať skládky zmesového odpadu pre budúce generácie."

Podľa slov zástupcu ZMOS-u Radomíra Brtáňa, združenie oceňuje spoluprácu s ministerstvom životného prostredia: "Obce a mestá museli doteraz systém dofinancovávať, aby vytvorili komfortný systém pre občanov a zabezpečovali miery triedenia, ktoré sme sa ako Slovenská republika zasadili dodržiavať a splniť," uviedol s tým, že očakáva zmeny k lepšiemu.

„Verím, že separované zložky odpadu sa už nebudú objavovať v zmesovom odpade, čím klesne tlak na vytváranie nových skládok,“ minister Budaj podčiarkol na záver.

Zdroj: Združenie miest a obcí Slovenska.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.