Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Vyššie ceny energií spôsobia obrovské problémy

Kategória: Aktuality Zdroj: ZMOS

Mestá a obce hlásia obrovské problémy kvôli avizovaným vyšším cenám energií. Na rokovaní výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti na to upozornil predseda ZMOS a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. 

„Súčasná situácia môže mať už v krátkej dobe veľký dopad na školstvo a sociálne veci. Nárast ceny plynu máme vypočítaný na úrovni 40 percent. Niektorí dodávatelia energií sa kvôli fixným zmluvám dostali do insolventnosti," uviedol pred členmi výboru a hosťami na zasadnutí výboru vo štvrtok 9. decembra 2021 Branislav Tréger.

Podľa jeho slov je potrebné zjednodušiť prípadný proces obstarávania nových dodávateľov. „Problém môže v dohľadnej dobe nastať aj pri nájomných bytoch, ktoré sú v mestách a v obciach. Sme v zmluvných vzťahoch so Štátnym fondom rozvoja bývania, pre insolventnosť môže pribudnúť veľa neplatičov," uviedol Branislav Tréger, podľa ktorého slov je potrebné sa v školstve zaoberať aj problematikou prevádzkového normatívu. „Podniky a firmy pre vysoké ceny energií nebudú konkurencieschopné," dodal predseda ZMOS.

Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti zadal predsedovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrejovi Jurisovi pripraviť návrh riešenia rastu cien energií v roku 2022 a ich kompenzácie pre domácnosti a malé podniky. Návrh riešenia pre neregulované subjekty má pripraviť ministerstvo hospodárstva.

K téme by sa malo uskutočniť aj rokovanie za účasti viacerých dotknutých ministerstiev.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.