Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Vicepremiérovi sme predniesli naše výhrady k stavebnému zákonu

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Príprava nového stavebného zákona bola predmetom pracovného stretnutia predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) s jeho autorom, vicepremiérom Štefanom Holým. ZMOS na stretnutí zastupoval jeho predseda a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger spolu so starostom bratislavskej mestskej časti Ružinov Martinom Chrenom, ktorý v ZMOS vedie tím venujúci sa problematike stavebnej legislatívy. 

„Sme pred medzirezortným pripomienkovým konaním, pánovi vicepremiérovi sme predniesli sme naše výhrady voči navrhovanému zákonu. Poukázali sme aj na príklady z praxe, ktoré môžu celú stavebnú legislatívu skomplikovať. Na niektorých veciach sme sa predbežne dohodli. Samozrejme, sme proti tomu, aby stavebné úrady z miest odišli. Sme za to, aby sa zachovali kompetencie miest a obcí čo sa týka obsluhy územia po stránke stavebnej a územnoplánovacej. Na tomto sme sa zatiaľ nezhodli. Predbežne sme sa však zhodli na tom, že technikália musí byť nová. Plne si uvedomujeme, že zákon je starý, prežitý, z osemdesiatych rokov... Digitalizácia i skrátenia termínov sú potrebné. S čiernymi stavbami, so štátnym stavebným dohľadom i sankciami je potrebné pracovať tak, aby zákon na celom území platil jednotne po metodickej, sankčnej ale aj po legislatívnej stránke,“ informoval Branislav Tréger po stretnutí, ktoré sa v stredu 25. augusta 2021 uskutočnilo v Bratislave. 

Predseda ZMOS uviedol, že obidve skupiny zintenzívnia konzultácie a stretnutia, aby sa priblížili rozdielne stanoviská na obidvoch stranách. 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.