Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Radíme: Na testovanie na mobilné odberové miesto sa nesmie prísť MHD

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 7. septembra (TASR) - Osoba, ktorá sa chce dať otestovať na ochorenie COVID-19 na niektorom mobilnom odberovom mieste (MOM), sa nesmie dopraviť prostriedkami MHD, ako sú autobus či električka. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave Katarína Nosálová.

Najlepšie je podľa nej využiť auto, ktoré si osoba odšoféruje sama. Môže využiť aj taxi službu. "Pokiaľ sa na MOM dopraví prostredníctvom taxi služby, môže, ale za dodržania vysokých hygienických pravidiel. Osoba musí sedieť vzadu, musí mať nasadené rúško, prípadne aj rukavice," zdôraznila Nosálová s tým, že taxi služba musí pri každej preprave osôb dodržiavať opatrenia vydané hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom.
Ak sa osoba nemôže dostaviť na MOM pre zdravotnú komplikáciu či imobilitu, môže to oznámiť napríklad telefonicky Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) alebo príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. "Ten v prípade, ak má takú možnosť, človeka na takýto 'domáci odber' nahlási záchrannej zdravotnej službe," priblížila Nosálová.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) nedávno avizoval, že mobilné odberové miesta majú čoskoro pribudnúť v každom krajskom meste. Ministerstvo zdravotníctva otvorilo minulý týždeň MOM v Bratislave v areáli štadiónu bývalého bratislavského Interu. Testovať sa podľa rezortu budú tí, ktorí prídu peši či autom len s platným COVID passom. Na jeho získanie je potrebná registrácia cez elektronický formulár.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.