Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Radíme:Kliešte môžu na ľudí prenášať rôzne infekcie,ochráni ich vhodné oblečenie

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Kliešte sú po komároch druhým najznámejším prenášačom pôvodcov infekčných ochorení na ľudí. Žijú na vidieku aj v mestách, no najčastejšie sa vyskytujú v listnatých a zmiešaných lesoch s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách vo výške do 50 centimetrov. Najviac ich je na okrajoch lesov, čistinách a pozdĺž lesných chodníkov. Pred ich uštipnutím sa treba chrániť vhodným oblečením či repelentmi. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 Bratislava 20. júla (TASR) - Kliešte môžu získať baktérie alebo vírusy z krvi zvierat, ktorou sa živia. „Lymská borelióza a kliešťová encefalitída sú najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami, ktoré sa vyskytujú na Slovensku,“ upozorňuje ÚVZ SR. Lymská borelióza sa prejavuje kruhovou červenkastou škvrnou okolo miesta uštipnutia. Ľudia nakazení kliešťovou encefalitídou pociťujú bolesť svalov aj žalúdočnú nevoľnosť. U oboch chorôb sú ďalšie príznaky podobné ako pri chrípke, napríklad horúčka, únava a bolesť hlavy.
Pre ochranu pred kliešťami je dôležité nosiť v oblastiach, kde by sa mohli vyskytovať, vhodné oblečenie a obuv, ktoré čo najviac chránia ruky a nohy. Tiež treba používať repelentné prípravky. Po návrate z prírody by ľudia mali prezrieť seba, deti aj domáce zvieratá a sústrediť sa na oblasti hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami. Prichyteného kliešťa treba odstrániť čo najskôr a správne.
„Miesto uštipnutia kliešťom nie je vo väčšine prípadov bolestivé. Dôležité je odstrániť celého kliešťa tak, aby ste nezanechali v rane jeho hlavičku a aby ste ho nerozpučili,“ pripomínajú hygienici. Na miesto prisatého kliešťa nie je vhodné nanášať žiadne tekuté ani olejové prípravky. Mohlo by to spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi. „Kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Kliešťa vyťahujte pomaly kývavým pohybom bez točenia,“ radia. Po vytiahnutí kliešťa treba zabaliť do papiera a odhodiť či spláchnuť v toalete. „Po vytiahnutí kliešťa kožu v mieste jeho prisatia vydezinfikujte dezinfekciou s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry. Ak rana po niekoľkých dňoch neustúpi, vyhľadajte čo najrýchlejšie odbornú lekársku pomoc,“ doplnil ÚVZ SR.
V oblastiach so zvýšeným ohniskom kliešťovej encefalitídy sa odporúča očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Toto očkovanie však nechráni pred ostatnými ochoreniami prenášanými kliešťami.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.