Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Prezidentka SR vyzdvihla dôveryhodnosť samospráv

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska

Dôveryhodnosť samospráv by mala vytvárať predpoklad k tomu, aby boli váženým partnerom štátu pri rozhodovaní o témach, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. Vyhlásila to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová počas novoročného prijatia predstaviteľov samospráv, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia ZMOS.

„Mrzia ma situácie, keď sa tak nedeje, zvlášť v prípade pripravovanej stavebnej legislatívy, ktorá je esenciou fungovania samosprávy. Chcem vás ubezpečiť, že ďalšiemu legislatívnemu procesu budem venovať mimoriadnu pozornosť, pretože k vzneseným výhradám rozumiem a viaceré zdieľam,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová počas stretnutia s predstaviteľmi Združenia samosprávnych krajov SK8, Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska.

„Veľmi si vážim vašu prácu. Pre občanov ste ľuďmi prvého kontaktu. Formujete prostredie, v ktorom žijú, poznáte ich každodenný život, riešite ich podnety a reagujete na ich problémy. Samosprávy sú základom zdravého a fungujúceho štátu. Osobitne by som sa vám všetkým chcela poďakovať za obetavosť a pomoc s akou ste pristupovali a stále pristupujete k boju s pandémiou. Zachraňovali ste situáciu neraz aj namiesto štátu. Váš príspevok najmä pri začiatku pandémie a počas rozbehnutia testovania bol neoceniteľný,“ zdôraznila Zuzana Čaputová, ktorá predstaviteľom samospráv zaželala, aby sa im v roku 2022 darilo. „Pretože ak sa bude dariť vám, bude sa dariť celému Slovensku,“ doplnila.

Predseda ZMOS Branislav Tréger vo svojom príhovore sľúbil, že nikdy nebudú šliapať po ľuďoch. „Budeme počúvať všetko, čo sa okolo nás deje, no budeme sa riadiť vlastným úsudkom a vlastnou hlavou. Určite si nebudeme zľahčovať či skracovať cestu ale ani podvádzať pri napĺňaní našich programových cieľov,“ zdôraznil Branislav Tréger, ktorý prezidentke SR poďakoval za všetko, čo robí pre samosprávy.

„Problémov je ozaj veľa a určite budeme o nich ešte rozprávať. Sme pripravení participovať na tom, aby sa vyriešili, pretože Slovensku môže pomôcť len jednotná spoločnosť,“ doplnil predseda ZMOS.

Na novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci v pondelok 17. januára 2022 ZMOS zastupoval aj jeho podpredseda a primátor mesta Šahy Štefan Gregor, primátorka mesta Púchov Katarína Heneková, starosta bratislavského Ružinova Martin Chren a primátor Partizánskeho Jozef Božik. 

Zdroj: Združenie miest a obcí Slovenska.

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.