Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Plnenie pravidiel rozpočtovej zodpovednosti

Kategória: Aktuality Zdroj: ZMOS

Združenie miest a obcí Slovenska informuje, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť predložila do Národnej rady SR Správu o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a pravidiel rozpočtovej transparentnosti za rok 2020.

Povinnosť predložiť a prerokovať správu je stanovená Ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. Ešte pred vypuknutím krízy dosiahol indikátor dlhodobej udržateľnosti úroveň vysokého rizika a bol tak na najhoršej úrovni od roku 2013. Samotná kríza ho ešte viac zhoršila. V súčasnosti dosahuje Slovensko najhoršiu udržateľnosť verejných financií v rámci EÚ. Dosiahnutie najhoršej dlhodobej udržateľnosti verejných financií od nadobudnutia Ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti ešte pred vypuknutím krízy začiatkom roku 2020, ako aj problémy s financovaním štátu počas krízy, naplno dokumentujú čiastočnú nefunkčnosť aktuálneho znenia Ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Viac informácií o hodnotení pravidiel plnenia rozpočtovej zodpovednosti a rozpočtovej transparentnosti je k dispozícii TU 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.