Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Od 9. júla platia nové pravidlá vstupu na Slovensko

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Rezort vnútra informuje, že od pondelka  9. júla sa menia podmienky vstupu na územie Slovenska, otvorené budú všetky hraničné priechody. Taktiež informuje, že od 9. júla 2021 začína platiť nový cestovný semafor. Ten reaguje na šírenie delta variantu koronavírusu  a prináša zmeny v cestovaní. Krajiny, z ktorých sa vstupuje na územie SR, už nebudú rozdelené do stupňov rizikovosti. Rozdiel bude v tom, či  prichádzajúca osoba je alebo nie je zaočkovaná.  Otvorené budú všetky hraničné priechody.

Podrobnosti upravuje nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR, účinná od 9. júla 2021:

  • povinnosti  osôb vstupujúcich na územie SR pri registrácii na korona.gov.sk/ehranica a výnimky z tejto povinnosti,
  • podmienky a výnimky z karantény pri vstupe na územie SR, vrátane režimu pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní, a tiež študentov,
  • podmienky vstupu na územie SR leteckou dopravou,
  • podmienky tranzitu cez naše územie, pričom určuje koridory, ktorými možno prechádzať.

Polícia s pomocou príslušníkov ozbrojených síl, finančnej správy a zboru väzenskej a justičnej stráže bude vykonávať kontroly dodržiavania povinností. Trvalé kontroly budú vykonávané na všetkých väčších cestných priechodoch I. a II. kategórie, na menších priechodoch III. kategórie sa bude vykonávať pravidelný monitoring dodržiavania karanténnych povinností.

Z dôvodu zabezpečenia plynulosti premávky sa polícia obracia na prichádzajúcich s prosbou, aby mali pripravené všetky potrebné doklady, potvrdenia či mobilné zariadenia s digitálnymi formami potvrdení /potvrdenie o registrácii na eHranica, potvrdenie o čkovaní a pod./. Kontrolu digitálnych COVID preukazov EÚ polícia vykonáva aj prostredníctvom čítacích zariadení.

Všetky potrebné informácie pre zaočkovaných a nezaočkovaných týkajúce sa:

  • Registrácie na eHranici
  • Karantény a výnimky z nej
  • Režimu pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní
  • Vstupu na územie SR leteckou dopravou
  • Tranzitu a koridorov

nájdete TU


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.