Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Od 28. júna 27 zelených okresov podľa COVID AUTOMATu

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Bratislava – 27. júna 2021 – Od pondelka 28. júna bude na Slovensku už 27 okresov v zelenej farbe (stupeň monitoring), 46 okresov bude žltých (I. stupeň ostražitosti) a šesť okresov v oranžovej farbe (II. stupeň ostražitosti).

Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje. Nebude žiadny okres v druhom stupni varovania (červená farba), ani I. stupni varovania (ružová farba).

Do zelenej farby t. j. stupňa monitoring sa k 17 okresom z minulého týždňa presúva ďalších desať okresov. Väčšina okresov na Slovensku bude žltá.

II. stupeň ostražitosti – oranžová – 6 okresov: Banská Štiavnica, Gelnica, Humenné, Myjava, Skalica a Spišská Nová Ves

I. stupeň ostražitosti – žltá – 46 okresov: Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bratislava I - V, Bytča, Čadca, Detva, Hlohovec, Košice I - IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Senec, Senica, Snina, Sobrance, Trenčín, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen

Monitoring – zelená – 27 okresov: Banská Bystrica, Brezno, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Kežmarok, Komárno, Liptovský Mikuláš, Nitra, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Sabinov, Šaľa, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Turčianske Teplice, Veľký Krtíš, Žarnovica a Zlaté Moravce

V oranžových, žltých a zelených okresoch nie je potrebný respirátor, v obchodoch, dopravných prostriedkoch, reštauráciách a iných verejných budovách postačuje mať rúško. Pokiaľ však ide o cestovanie cez niekoľko okresov, ktoré naďalej zostávajú v červenej a ružovej farbe, ÚVZ SR odporúča mať nasadený respirátor počas celej dĺžky cesty. 

Aktuálne platné opatrenia podľa vybraného okresu

Vakcinácia pokračuje, prvú dávku už dostalo 1 967 496 ľudí, čo predstavuje 36 percentPlne zaočkovaných oboma dávkami je 1 400 324 osôb – 26 percent populácie. Na Slovensku sa už potvrdil jeden prípad delta variantu koronavírusu, ktorý je infekčnejší o 40 až 60 percent. Pri tomto variante je aj riziko hospitalizácie 2,61-krát vyššie, preto je veľmi dôležitá plná zaočkovanosť oboma dávkami vakcíny. Očkovanie je na ochranu pred týmto variantom potrebné aj u osôb, ktoré už Covid-19 prekonali.

Zdroj: health.gov.sk


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.