Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Novela zákona o organizovaní verejných športových podujatí

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska.

Bratislava – 23. februára 2022 - Vláda dnes schválila novelu zákona o organizovaní športových podujatí, ktorou si sľubuje zvýšenie bezpečnosti športových podujatí a budovanie športovej infraštruktúry.

Povinnosť overovať totožnosť diváka so vstupenkou na meno a priezvisko na rizikové športové podujatia, zákaz divákom nosiť a používať na športovom podujatí kuklu či zvýšenie pokút za priestupky diváckeho násilia.

To sú len niektoré opatrenia, ktoré prináša novela zákona o organizovaní verejných športových podujatí, ktorú dnes schválil vládny kabinet. Zlepšenie systému financovania športu a športovej infraštruktúry z verejných zdrojov je cieľom ďalšej schválenej právnej normy, a to zákona o Fonde na podporu športu.

Kým doteraz platila povinnosť predávať vstupenky na meno a priezvisko na rizikové podujatie len pre fanúšikov hostí, po novom to má byť pre všetkých návštevníkov rizikového podujatia. Organizátor podujatia bude zároveň povinný viesť a uchovávať najmenej 30 dní odo dňa skončenia podujatia zoznam divákov, ktorým boli vstupenky vystavené na meno a priezvisko diváka a rovnako v prípade potreby ich má bezodkladne poskytnúť polícii.    

Zmeny sa týkajú aj rozšírenia osôb, ktorých účasť sa vyžaduje na porade organizátora rizikového podujatia, ako aj obmedzenia platnosti osvedčenia hlavného usporiadateľa, bezpečnostného manažéra a preukazu usporiadateľa a ich odbornej spôsobilosti len pre príslušný šport.

Ďalšie zmena, ktorú novela zavádza, je presun agendy informačného systému o bezpečnosti na športových podujatiach zo Slovenského futbalového zväzu a Slovenského zväzu ľadového hokeja na Ministerstvo vnútra SR.

Vláda tiež schválila návrh zákona o Fonde na podporu športu, ktorého cieľom je zlepšenie systému financovania športu a športovej infraštruktúry z verejných zdrojov. 

Účinnosť oboch návrhov zákonov by mala byť od 1. júna 2022.

Viac si prečítajte TU.

Zdroj: Združenie miest a obcí Slovenska.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.