Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

MIRRI vyčlenilo 10 miliónov eur na moderné technológie vo verejnej správe

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v rámci výzvy na moderné technológie vo verejnej správe otvorilo druhé hodnotiace kolo. Pre žiadateľov tak vyčlenilo 10 miliónov eur, žiadosti môžu posielať do 26. augusta. Informoval o tom vo štvrtok komunikačný odbor rezortu.

Bratislava 2. júla (TASR) – Na projekt môže žiadateľ získať od 200.000 do jedného milióna eur. MIRRI vyzýva ministerstvá a úrady, aby hľadali vhodné príležitosti na zníženie verejných výdavkov na informačné technológie. Žiadateľom je v tomto prípade celá verejná správa. Záujemcovia nájdu všetky informácie na stránke www.mirri.gov.sk.
Nenávratný finančný príspevok môže žiadateľ dostať napríklad na projekt, ktorý zníži náklady na prevádzku informačných technológií vo verejnej správe. „Ministerstvo chce podporiť tzv. open source systémy, ktoré sú v konečnom dôsledku lacnejšie ako nákup riešení s licenciou. Tieto systémy sú zadarmo stiahnuteľné programy a aplikácie, ktoré tvorí IT komunita po celom svete,“ dodal rezort investícií.
Žiadatelia môžu predkladať aj projekty, ktoré zavedú na portáloch verejnej správy chatbot, čo je služba, vďaka ktorej sa uľahčí komunikácia občanov a podnikateľov s verejnou správou. Vďaka chatbotu by bolo napríklad možné predvyplniť celú žiadosť, ktorú používateľ nakoniec len skontroluje a elektronicky odošle. „Táto služba bude tiež schopná prehľadať webovú stránku podľa požiadaviek klienta. Podobná funkcia je doteraz v prostredí verejnej správy veľmi málo používaná,“ dodal rezort.
Príspevok môže byť poskytnutý aj na projekty z oblasti budovania inteligentných miest a regiónov, kde sú žiadateľmi mestá. Tieto projekty však nemôžu predkladať obce Bratislavského kraja ani mesto Košice spolu s jeho mestskými časťami. V tejto oblasti ide o aktivity ako inštalácia monitorovacieho zariadenia, kamier či senzorov. „S ich pomocou sa mestá budú vedieť lepšie rozhodovať o svojom rozvoji a investovať napríklad do zelenej infraštruktúry. Na základe získaných údajov budú tiež vedieť napríklad znižovať rýchlosť vozidiel na miestach, kde je vysoká hlučnosť alebo prašnosť či riadiť parkovanie na základe dopravnej situácie počas dňa,“ uzavrel rezort.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.