Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Estónske mesto Otepää stále hľadá partnerskú obec na Slovensku

Kategória: Aktuality Autor/i: ZMOS Zdroj: Združenie miest a obcí SR

Bratislava – 22. júla 2021 – Malé estónske mesto Otepää so sedemtisícovým počtom obyvateľov je najznámejšie centrum zimných športov v Pobaltí a zimné hlavné mesto Estónska. Mesto ma seriózny záujem o nadviazanie a rozvíjanie partnerských aktivít so slovenským mestom alebo obcou.

Otepää je malé mesto v kopcoch na juhu Estónska s počtom obyvateľov 7000 a rozprestiera sa na rozlohe 520,21 km2. Mesto je najznámejším centrom zimných športov v Pobaltí a zimné hlavné mesto Estónska. Otepää po estónsky znamená „medvedia hlava".  Svoj názov si odvodzuje z tvaru hradu na kopci, ktorý pripomína hlavu medveďa. Práve tu v roku 1224 biskup Hermann začal budovať prvý známy tehlový hrad v  Estónsku pod názvom Kamenná pevnosť.

V zime je Otepää rajom pre lyžiarov a jazdcov na snowmobile. V meste sa nachádzajú slalomové svahy s výťahmi a veľa bežkárskych tratí.

Tehvandi Centre je uznávaný celoročný športový areál  pre mnohých vrcholových športovcov. V Otepää a jej okolí žijú a trénujú estónski olympionici ako sú Jaak Mae, Andrus Veerpalu a Kristiina Šmigun.

V krásnej prírode v okolí Otepää sa nachádzajú turistické chodníky, popritom je možné vyskúšať aj parnú saunu s kúpaním sa v ľadovej vode v priľahlom jazere.

Každý rok v lete sa v meste organizuje „Suverull" – letná súťaž najlepších lyžiarov sveta. V zime  sa koná v meste Svetový pohár v behu na lyžiach a súťaž v ľadovom love rýb „Zlatá rybka" .

Otepää je ideálne miesto na športovanie, turistiku, plávanie, rybačku, lyžovanie, korčuľovanie a snowboardovanie. Perfektné miesto na letnú dovolenku pre rodiny a mladých ľudí, ktorí majú záujme o aktívnu dovolenku.

V prípade záujmu o nadviazanie kontaktov s estónskym mestom Otepää, kontaktujte Kanceláriu ZMOS (spacekova@zmos.sk, 02/48 700 722).

Zdroj: Honorárny konzulát SR v Talline


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.