Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Deväť okresov bude od pondelka 16. augusta v oranžovej fáze podľa nového Covid automatu

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Od pondelka 16.8.2021 bude deväť okresov v oranžovej fáze podľa nového Covid Automatu, ktorý 10.8.2021 schválila vláda. V oranžovej fáze budú od pondelka okresy Košice I – IV, Košice okolie, Gelnica, Spišská Nová Ves, Poprad a Stará Ľubovňa.

Nový Covid Automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov - od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia). Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu pozitívnych prípadov napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Čím viac očkovaných v tejto skupine ľudí bude daný okres mať, tým bude väčšia šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia.

Nový Covid Automat sa snaží vytvoriť taký režim, aby zaočkované osoby boli čo najmenej obmedzované a mali čo najviac výhod.
Prevádzky dostanú možnosť rozhodnúť sa, či budú púšťať iba zaočkovaných, alebo negatívne testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, alebo všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných. Podľa toho sa budú odvíjať aj ďalšie opatrenia. 

Nová verzia Alert systému pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2  /COVID automat/

Aplikácia COVID AUTOMAT

Platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR

Zdroj: health.gov.sk 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.