Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Bratislava od januára zvýšila daň z nehnuteľnosti

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Mesto Bratislava od 1. januára zvýšilo daň z nehnuteľnosti na svojom území. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci ešte na decembrovom mestskom zastupiteľstve.

Bratislava 2. januára (TASR) - Nové sadzby daní sú rôzne, a to v závislosti od typu nehnuteľnosti a jej lokality. Pásma budú štyri, od A po D. Najvyššie budú v pásme D, a to v mestskej časti Staré Mesto a v lokalite Nivy. Pri bytoch budú od 0,90 do 1 eura za štvorcový meter (m2), za nebytové priestory od 1,80 do dvoch eur za m2, za nebytové priestory na podnikanie od 3,50 do šiestich eur za m2. Za domy zaplatia občania od 0,90 do 1 eura za m2, za skleníky od 0,90 do 1 eura za m2, za garáže od 1,50 do dvoch eur za m2.
      Pri priemyselných stavbách je sadzba dane od 5,75 do siedmich eur za m2, pri administratívnych stavbách od siedmich do deviatich eur za m2, pri ostatných stavbách od šiestich do ôsmich eur za m2. Pri rekreačných chatách od 2,25 do 3,50 eura za m2. Pri ornej pôde a viniciach jednotne 0,30 percenta hodnoty, pri trvalých trávnatých porastoch od 0,50 do 0,70 percenta. Pri záhradách od 1,10 od 1,40 percenta. Pri lesných pozemkoch a rybníkoch bude platiť jednotná sadzba 0,30 percenta. Sadzba dane pri zastavených plochách bude od 1,10 do 1,40 percenta. Za stavebné pozemky sa bude v Bratislave platiť daň od 0,90 do 1,25 percenta a za ostatné plochy od 1,10 do 1,40 percenta.
      Pásmo A, kde budú najnižšie sadzby dane, budú tvoriť mestské časti Vajnory, Podunajské Biskupice, Vrakuňa a Devínska Nová Ves. Pásmo B budú tvoriť Čunovo, Rusovce, Jarovce, Lamač, Rača, Dúbravka, Karlova Ves, Záhorská Bystrica a Devín. Pásmo C bude patriť lokalitám Trnávka, Vinohrady, mestským častiam Nové Mesto, Ružinov a Petržalka. Do pásma D budú spadať Staré Mesto a lokalita Nivy.
      Primátor Bratislavy Matúš Vallo argumentuje, že k zvýšeniu dane z nehnuteľnosti je mesto nútené každodennou realitou a že má o 15 miliónov eur vyššie náklady pre všetky legislatívne opatrenia štátu za posledné obdobie. "Reálna situácia je taká, že Bratislava dnes potrebuje peniaze," povedal. Zvýšenie dane prinesie podľa primátora približne 12 miliónov ročne pre mesto a 12 miliónov eur pre mestské časti. Mesto chce tieto peniaze investovať do opravy ciest a chodníkov i do zlepšenia verejných priestorov a zelene.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.