Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Ako získať Zásielkovňu pre svoju obec?

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Bratislava - 28. apríla 2021 - Združenie miest a obcí Slovenska veľmi citlivo vníma nedostupnosť mnohých služieb na vidieku. V prípade poštových služieb chceme aj obyvateľom menších obcí dopriať primeraný komfort pri doručovaní balíkov, aký majú obyvatelia vo väčších mestách. Preto sme začali spolupracovať so slovenskou spoločnosťou Zásielkovňa, ktorej výdajné boxy tzv. Z-BOXY môžu byť pre vašich obyvateľov dostupnejšou alternatívou pošty.

Kým klasické poštové prevádzky sú otvorené len v určitý čas, samoobslužné boxy budú obyvateľom k dispozícii nonstop. Tým sa zvýši dostupnosť verejnej služby a komfort ľudí, ktorí žijú, prípadne trávia svoj čas na vidieku a v menších mestách. Dnešná doba ukazuje obrovskú potrebu spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom s dôrazom na dostupnosť, kvalitu a rozsah verejných služieb. Práve preto aj v tejto spolupráci vidíme všeobecne prospešný účel a splnenie nášho spoločného záujmu, na konci ktorého bude víťazom spokojný obyvateľ.

Z-BOX odporúča aj starosta obce Hrubá Borša

Pozitívne referencie na Z-BOX máme od obyvateľov Hrubej Borše, ktorí už majú s ním priamu skúsenosť. Starosta Ján Klačko v boxoch vidí príležitosť pre ostatné samosprávy s podobným problémom.  „Ako starosta obce chcem zlepšovať to, čo vnímajú naši občania ako potrebné. Žijeme v dobe, kedy sú poštové služby nevyhnutné, ale v obciach ako sme my, teda v Hrubej Borši, sú práve limitované. Som preto rád, že spoločne so Zásielkovňou prinášame občanom vyšší komfort poštových služieb pri doručení zásielok, dostupný 24/7, vo forme samoobslužných boxov. Vďaka spoločnému rozhodnutiu, sme ako obec prispeli k väčšej spokojnosti našich občanov,“ konštatuje Ján Klačko. 

Aké výhody prinesie Z-BOX obyvateľom vašej obce?  

  • Vyššiu dostupnosť doručovateľskej služby– Z-BOXy budú k dispozícii nonstop 24/7, obyvatelia nebudú obmedzovaní časom príchodu kuriéra alebo otváracími hodinami poštovej prevádzky.
  • Bezpečnosť a bezkontaktnosť doručovania – Pre vyzdvihnutie zásielky postačí obyvateľom len mobilný telefón so stiahnutou aplikáciou Zásielkovne, cez ktorú môžu uhradiť aj dobierku.
  • Ekologický rozmer – Z- BOXy na svoju prevádzku využívajú slnečnú energiu získanú zo solárnych panelov, ich využívanie nezanecháva stopu na životnom prostredí.

Zistiť viac o Z-Boxoch

Staňte sa jednou z 509 obcí, ktorá prinesie obyvateľom dostupnú, jednoduchú a rýchlu službu

Náklady na inštaláciu bude znášať Zásielkovňa, obec poskytne len priestor na prenájom priestranstva na inštaláciu boxu.

Nakoľko ide o pomoc s dostupnosťou konkrétneho typu poštovej služby, ktorá je nepochybne službou vo verejnom záujme, chceme, aby proces ich umiestnenia bol v súlade s legislatívou a zároveň, aby samosprávy, ktoré prejavia záujem o takúto službu nemali žiadne problémy či komplikácie. Preto ZMOS pripravilo pre samosprávy vzorový návrh uznesenia zastupiteľstva pre účely prenájmu priestranstva na inštaláciu boxu Zásielkovne a to ako prípad hodný osobitného zreteľa podľa § 9a ods. 9 písm. c) zákona SNR č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov.

Vzor uznesenia zastupiteľstva nájdete TU 

Máte záujem? Čo je potrebné spraviť?

Ak chcete aj vy svojim obyvateľom dopriať vyšší komfort a dostupnosť doručovateľských služieb, venujete max. 3 minúty svojho času a nezáväzne vyplňte registračný formulár. Zásielkovňa vás bude kontaktovať a zariadi všetky potrebné náležitosti.

Registračný formulár môžete vyplniť TU


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.