Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

23 okresov v oranžovej farbe od pondelka 6. septembra

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Od pondelka 6. septembra bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti 23 okresov. Všetky ostatné okresy budú v stupni monitoringu. Vláda SR schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti na svojom utorkovom rokovaní.

Oproti minulému týždni si polepšili okresy Banská Štiavnica a Levoča, presúvajú sa do zelenej farby. Situácia sa zhoršila v okrese Bánovce nad Bebravou, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Nové Mesto nad Váhom, Rožňava, Trebišov, Trenčín a Tvrdošín.

V stupni ostražitosti - oranžová fáza - sú zaradené okresy Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Ilava, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Kysucké Nové Mesto, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Poprad, Rožňava, Trebišov, Trenčín, Tvrdošín, Vranov nad Topľou a okres Žiar nad Hronom. Ostatné okresy sú v stupni monitoring, teda v zelenej fáze.
V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na ochorenie COVID-19. Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch.
V oranžových okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitnes centrá či wellness, ale aj svadby a kary. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor.
Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu. 

Nový Covid Automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov - od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia). Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu pozitívnych prípadov napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Čím viac očkovaných v tejto skupine ľudí bude daný okres mať, tým bude väčšia šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia.
Nový Covid Automat sa snaží vytvoriť taký režim, aby zaočkované osoby boli čo najmenej obmedzované a mali čo najviac výhod.
Prevádzky dostanú možnosť rozhodnúť sa, či budú púšťať iba zaočkovaných, alebo negatívne testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, alebo všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných. Podľa toho sa budú odvíjať aj ďalšie opatrenia.

Nová verzia Alert systému pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2  /COVID automat/

Aplikácia COVID AUTOMAT

Platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR

Zdroj: korona.gov.sk


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.