Ing. Anna Jurišová
Počet vyhľadaných dokumentov: 41
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 41
Zoradiť podľa:
Spoločnosť B si objednala práce u spoločnosti A. Slovenská firma spoločnosť A zamestnáva zamestnancov, ktorých vysiela do Nemecka, kde pracujú na výstavbe nového závodu VW WERK EMDEM. Ide o zámočnícke práce, ako aj spájanie plastových rúr pri výstavbe v danom závode. Ide len o poskytnutie prác. Spoločnosť A fakturuje službu za práce slovenskej spoločnosti B a spoločnosť B fakturuje služby Nemeckej spoločnosti C, ktorá je konečným príjemcom služby. Všetky tri spoločnosti A, B, C sú platiteľmi DPH. V akom daňovom režime DPH by mala fakturovať Slovenská spoločnosť A Slovenskej spoločnosti B?
Dobrý deň, sme spoločnosť, ktorá nadobúda tovar z iných členských štátov /CZK, ITA, ai/ a dodávatelia sú vždy registrovaní ako platitelia DPH vo svojej krajine. Na tovar takto dodaný platí podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") samozdanenie. Niekedy si tovar vozíme sami, napr, z ITA alebo z CZK. Môžeme si o hodnotu dopravy v zahraničí po hranice SR navýšiť základ dane pri nadobudnutí tovaru? Niekto to robí cez Interný doklad - navýši DPH o dopravu, ak ju vykonal sám, alebo si ju objednal a potom samozdaní. Je to správne?
Naša spoločnosť uzatvorila so spoločnosťou z Českej republiky zmluvu o zabezpečení výstavby Akvaparku v tretej krajine (mimo EÚ). Obchodný partner z ČR vystupuje ako generálny dodávateľ stavby v 3. krajine. Naša spoločnosť zabezpečuje prostredníctvom prepravných spoločností prepravu tovarov, stavebných materiálov, technológie, prepravu pracovníkov montážnych firiem. Tieto služby fakturujeme obchodnému partnerovi do Českej republiky.
Pr.č.1: Tovar ide z Poľska, Slovenska, Českej republiky priamo do miesta výstavby v 3. krajine - my zabezpečíme dopravu ukrajinským prepravcom. Túto prepravu fakturujeme generálnemu dodávateľovi stavby (usadenému v Českej republike)- stavba je umiestnená v tretej krajine.
Pr.2 Zabezpečíme prepravu montážnych pracovníkov (letenky), tieto potom fakturujeme generálnemu dodávateľovi stavby z ČR.
Pr. 3 Zabezpečíme architektov, ich prepravu na miesto stavby v tretej krajine a generálnemu dodávateľovi stavby z ČR fakturujeme riadenie projektu.
Ako máme postupovať z hľadiska DPH - môžeme tieto služby považovať za služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť v tretej krajine - teda Českému obchodnému partnerovi fakturujeme bez DPH (tieto služby neuvádzame v daňovom priznaní k DPH, lebo nie sú predmetom dane v SR)?
Taktiež tieto služby neuvádzame v súhrnnom výkaze, pretože miesto dodanie je v tretej krajine.
Postupujeme správne? Ako máme posudzovať prepravu - ide o službu prepravy spojenej s vývozom tovaru a táto je oslobodená od DPH. Čo ak ide o prepravu priamo z Poľska do tretej krajiny a my zabezpečíme prepravu, stále ju fakturujeme do Českej republiky. Musíme faktúru za prepravu tovaru samozdaňovať? Postupujeme správne, keď faktúru došlú za prepravu spojenú s vývozom nesamozdaňujeme a zároveň keď túto prepravu fakturujeme do Čiech - uplatňujeme oslobodenie, ako prepravu spojenú s vývozom?
Pr.4
Dodali sme projektovú dokumentáciu na stavbu umiestnenú v 3. krajine. Túto projektovú dokumentáciu sme považovali za službu spojenú s nehnuteľnosťou, nakoľko súčasťou dodávky projektov je aj stavebný dozor, fakturovali sme to ako službu spojenú s nehnuteľnosťou umiestnenou v tretej krajine. Druhá strana (odberateľ) má však iný názor, projekty považujú za tovar, ktorý sme mali dodať ako vývoz tovaru (prostredníctvom JCD). Ako máme postupovať? Išlo o čiastočnú dodávku projektov aj riadenie projektu. Ďalšie dodávky projektov a stavebný dozor ešte budeme fakturovať.
Spoločnosť - platiteľ DPH, je registrovaná pre účely DPH na Slovensku. Kúpila v hotovosti PHL v Maďarsku. Na doklade z ERP nie je uvedená sadzba ani vyčíslená DPH. Ja tam len IČ DPH predávajúceho registrovaného v Maďarsku. Ako treba postupovať pri uplatnení DPH v takomto prípade?
Dňa 19. 4. 2013 spoločnosť zaplatila preddavok za nákup zariadenia z Nemecka. Vzniká jej týmto dňom daňová povinnosť za poskytnutý preddavok? Nárok na odpočítanie dane pravdepodobne nie je, keďže ide o tovar a spoločnosť ešte nemá faktúru.
Ako má byť určená cena nehnuteľnosti v exekučnom konaní, ak je povinný (dlžník) platiteľom DPH a nehnuteľnosť (napr. zastavaná plocha) bola povinným nadobudnutá za cenu vrátane DPH. Má byť cena nehnuteľnosti v dražobnej vyhláške určená bez DPH alebo s DPH?
Slovenská agentúra - platiteľ DPH zastupuje umelca, ktorý bude pracovať v Českej republike pre platiteľa DPH, faktúru treba vystaviť s DPH alebo bez DPH?
Tuzemský platiteľ dane dostal od českého platiteľa dane zálohovú faktúru na školenie, ktoré sa uskutoční v Bratislave. Z uskutočnenej zálohovej platby pre spoločnosť vyplýva prenos daňovej povinnosti - samozdanenie služby. Z dôvodu správneho vykázania dane v daňovom priznaní k dani z pridanej hodnoty v z. n. p., možno považovať danú službu v zmysle ust. § 15 ods. 1, resp. § 16 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“)?
Fyzická osoba - nepodnikateľ bol vlastníkom pozemku o výmere 680m2, pozemok vlastnil 3 roky, dátum nadobudnutia pozemku bol 20. 12. 2010, pozemok nadobudol za cenu 18 000 eur. Dňa 20. 3. 2013 sa pozemok predal za cenu 20 000 eur. Je FO povinná sa prihlásiť ako platiteľ DPH pri predaji pozemku?
Do obratu na účely registrácie pre daň sa započítavajú len príjmy z dodávaných tovarov a služieb, pri ktorých miesto dodania zdaniteľného obchodu je v tuzemsku. Do obratu sa nezahŕňa napr. príjem zo služieb, z ktorých je povinný platiť daň prijímateľ služby v inom členskom štáte alebo v treťom štáte. Súvisí s týmto ustanovením aj §13 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), ktorý definuje miesto zdaniteľného plnenia? Keď spoločnosť dodáva tovar do krajín EÚ, prípadne tretích krajín, zdaniteľným alebo nezdaniteľným osobám, sleduje sa aj tržba z týchto tovarov?
Spoločnosť je platiteľ DPH a registrovaný pre účely DPH v SR. Spoločnosť získala zákazku na dodanie tovaru (plastové okná a dvere) do Českej republiky. Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR), tovar sa prepraví do SR:
Môže si slovenská spoločnosť uplatniť samozdanenie?
Tovar predá do ČR platiteľovi DPH - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?
Tovar predá súkromnej osobe - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?
Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR) a tento tovar zostane v ČR a slovenská spoločnosť ho aj v ČR predá:
Platiteľovi DPH registrovanému v ČR - ako je to z hľadiska DPH?
Môže slovenská spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 1?
Súkromnej osobe - ako je to z hľadiska DPH?
Môže spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 3?
Slovenská spoločnosť kúpi tovar od českej spoločnosti (platiteľ DPH v ČR). Tento tovar bude spoločnosť montovať na nehnuteľnosti umiestnenej v ČR, z toho dôvodu tento tovar zostane v ČR (dovezie sa priamo na miesto montáže):
ak bude slovenská spoločnosť tento tovar montovať platiteľovi DPH registrovanému v ČR, možno toto dodanie vyfakturovať bez DPH (§ 13 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“), aj keď tento tovar neprešiel hranice SR?
Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 1 žiadať o refundáciu DPH z ČR?
Ak sa bude tento tovar montovať súkromnej osobe, je spoločnosť povinná sa registrovať v ČR za platiteľa DPH?
Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 3 žiadať o refundáciu DPH z ČR?
V rámci výroby vzniká kovový odpad, ktorý firma v roku 2012 posielala svojmu dodávateľovi do Nemecka, ktorý tento odpad spracoval na nový materiál a posielal ho späť. V priebehu roka 2012 odišlo k dodávateľovi do Nemecka niekoľko dodávok tohto odpadu. Spracovaná bola len časť z neho. V januári tohto roku sa firma rozhodla, že zvyšok kovového odpadu dodávateľovi predá. Faktúra bola vystavená v januári 2013, ale odvoz odpadu (tovaru) prebehol už v roku 2012. Je takéto plnenie oslobodené od dane? Spoločnosť aj nemecký dodávateľ sú platiteľmi DPH.
Slovenská materská firma identifikovaná pre DPH dostala faktúru za tovar od maďarskej firmy identifikovanej pre DPH v Maďarsku. Tovar bol však prepravený z Lotyšska (colného skladu) do ČR, kde je organizačná zložka slovenskej firmy identifikovanej pre DPH v ČR. Materská (slovenská) firma vystavila internú faktúru organizačnej zložke v ČR. Otázka znie: Vstupuje interná faktúra za tovar do DPH a následne do súhrnného výkazu?
Ak prišla faktúra za december 2012 až po 25. 1. 2013 a spoločnosť si nemohla uplatniť odpočítanie DPH za december 2012, môže si uplatniť DPH až v januárom daňovom priznaní k DPH, hoci náklad bude účtovať ako do roku 2012?
Tovar, ktorý si slovenská firma objednala u platiteľa DPH z iného členského štátu, sa prepravuje špedičnou firmou, ktorá je zo Slovenska a má IČ DPH na Slovensku. Prepraví tovar a následne fakturuje prepravu so slovenskou sadzbou DPH, t. j. 20% Slovenská spoločnosť ako platiteľ DPH si danú fakturovanú daň odpočítava v daňovom priznaní k DPH podľa § 49 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Je uvedený postup správny? Vyplývajú z novely zákona o DPH od 1. 1. 2013 aj nejaké iné povinnosti ohľadom prepravy?
Spoločnosť vysiela svojich zamestnancov na rôzne semináre a školenia. Môže si uplatniť odpočítanie DPH z cestovných lístkov, ktoré im prepláca v rámci cestovných náhrad?
Firma nakupuje stravné lístky a tieto poskytuje bezodplatne svojim zamestnancom. Má nárok na uplatnenie DPH, ktorú jej fakturuje dodávateľ v súvislosti so službou za dodanie spomínaných stravných lístkov?
Špedičná firma využíva na tankovanie po celej Európe palivové karty. Pre spoločnosť jazdia aj iní dopravcovia a mali by záujem používať palivové karty vystavené na danú firmu. Ako by sa potom postupovalo pri refakturácii ceny PHL z hľadiska DPH? Napríklad nakúpi sa nafta v Poľsku s DPH. Spoločnosť si daň vyžiada späť. Partnerovi sa bude fakturovať suma – základ dane + slovenská DPH?
Švédsky dodávateľ dodá tovar do veľkoskladu na Slovensku. Daňový subjekt registrovaný na Slovensku zabezpečí rozvoz tovaru na Slovensku ako sprostredkovateľ. Faktúry prijaté za prepravu súhrnnou faktúrou refakturuje pre švédskeho dodávateľa. Bude fakturovať do Švédska bez DPH?
Materská spoločnosť z Veľkej Británie (dovozca) dováža súčiastky z Ázie. Tovar je prepustený do režimu voľného obehu v Rakúsku. Bezprostredne nasleduje intrakomunitárne dodanie týchto súčiastok do spoločnosti (príjemca) so sídlom v SR. Dovozca z Veľkej Británie udelil rakúskej špedičnej spoločnosti splnomocnenie na zastupovanie v daňovom a colnom konaní. Pri prepustení tovaru do režimu voľného obehu rakúsky špeditér koná v mene dovozcu a uplatňuje oslobodenie od dane. Rakúsky špeditér má v Rakúsku pridelené špeciálne IČ DPH, ktoré využíva len na konania ako daňový zástupca. Rakúsky špeditér žiada, aby spoločnosť z Veľkej Británie na faktúrach vystavených pre slovenskú spoločnosť uvádzala IČ DPH rakúskeho špeditéra. Slovenská spoločnosť následne vykoná samozdanenie voči rakúskemu IČ DPH špeditéra. Je tento postup správny?