V nadväznosti na rozhodnutie Ústavného súdu SR o nesúlade časti zákona o hlavnom meste Bratislave s Ústavou SR to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.
Nesúlad s ústavou, ale i Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach skonštatoval Ústavný súd SR v prípade ustanovenia, ktoré hovorí, že „počet poslancov volených v jednotlivých mestských častiach určí mestské zastupiteľstvo podľa podielu počtu obyvateľov mestskej časti na celkovom počte obyvateľov hlavného mesta, pričom každá z nich má v mestskom zastupiteľstve aspoň jedného poslanca“.
Ombudsman napadol toto ustanovenie s argumentom, že porušuje rovnosť volebného práva. Podľa Róberta Dobrovodského príslušné ustanovenie uprednostňuje určovanie volebných obvodov so zameraním na povinné zastúpenie mestských častí, respektíve ich obyvateľov, a nie na pomer obyvateľov mestskej časti na celkovom počte obyvateľov hlavného mesta.
Jozef Božik upozornil, že ak by mestá a obce nerešpektovali rozhodnutie o rovnosti hlasu občanov v jednotlivých volebných obvodoch, prokuratúra sa tým bude podľa jej vyjadrenia na rokovaní Rady ZMOS-u zaoberať a správne súdy buď do desiatich dní zrušia na základe podnetu prokuratúry rozhodnutia jednotlivých miest, alebo môžu byť zrušené výsledky volieb.
Zdroj: ZMOS