Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Obec/Mesto

Povinný zber odpadu z kuchyne sa blíži. Ako prejsť zmenou bez zbytočných komplikácií?

Publikované: Autor/i: Ing. Lucia Šprinc

Od 1. januára 2021 budú mať samosprávy povinnosť zaviesť a zabezpečiť triedený zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (ďalej len „kuchynský biologický odpad“ alebo „KBO“). O tom, že nejde o malý objem svedčia dostupné analýzy. Jeden občan SR vyprodukuje ročne približne 80 – 100 kg kuchynského biologického odpadu. Tento odpad, na prevažnej časti územia Slovenska stále končiaci na skládkach, má spomedzi všetkých druhov komunálneho odpadu najfatálnejšie environmentálne dôsledky. Hnijúce zvyšky potravín totiž produkujú tzv. skládkový plyn (LFG) zložený z metánu, oxidov dusíka a sírovodíka. Tieto zvyšky sú veľkým rizikom aj pre podzemné vody. KBO je zároveň vítanou „živnou pôdou“ pre šírenie baktérií, z čoho vyplývajú jeho zdravotné riziká. O zmysle triedeného zberu KBO a jeho „odklonenia“ od skládok teda nemá zmysel diskutovať.

Podľa zákona č. 460/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa pre obce od 1. januára 2021 zavádza povinnosť zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálneho odpadu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad [§ 81 ods. 21 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch)“].

Od 1. januára 2023 sa povinnosť naďalej nebude vzťahovať na tú časť obce, ktorá preukáže, že 100 % domácností kompostuje vlastný odpad.

Vzhľadom na výnimky uvedené v novele zákona o odpadoch, v nasledujúcom texte kladieme dôraz na mestá a obce, ktorých sa zmena dotkne najskôr – teda 1. januá­ra 2021. Ide o samosprávy, ktorých záhradný aj KBO nekončí v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO), resp. im to neumožňujú technické problémy spojené s výkonom zberu v ich historických centrách alebo v riedko osídlených oblastiach. Podľa dostupných štatistík ide približne o 80 % slovenských miest a obcí.

Frekvencia zvozu

Pre plynulý prechod na prax vyplývajúcu z obsahu novely zákona o odpadoch bude jednou z priorít otázka frekvencie zberu KBO. Realita z ostatných krajín EÚ hovorí o frekvencii 1x/7 dní, vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch v z. n. p., na Sl

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Zapojenie návratných zdrojov financovania do rozpočtu N

Publikované:

Ako má obec zapojiť do rozpočtu finančné prostriedky návratných zdrojov financovania?

Ročné splátky úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania N

Publikované:

Započítavajú sa do celkovej sumy ročných splátok návratných zdrojov financovania ročné splátky z úveru zo ŠFRB?

Celková suma dlhu obce/VÚC N

Publikované:

Čo tvorí celkovú sumu dlhu obce/VÚC a ktoré záväzky sa do celkového dlhu nezapočítavajú?