Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Obec/Mesto

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri stínaní stromov a krátení kmeňov

Publikované: Autor/i: Ing. Jozef Mikula, PhD.

Absolútnu bezpečnosť pracovníkov pri vykonávaní prác v lese a na pracoviskách obdobného charakteru síce docieliť nemožno, lebo okrem značných rizík, vyplývajúcich z vykonávania týchto prác, ovplyvňujú bezpečnosť práce výrazne tiež premenlivé podmienky daného pracoviska vrátane podmienok klimatických. Rešpektovaním zásad bezpečnej práce a používaním náradia, technických zariadení a strojov zodpovedajúcich požiadavkám bezpečnostných predpisov, možno však výrazne obmedziť riziká vzniku pracovných úrazov. Drevo je vzácna a potrebná surovina, dokáže však aj zabíjať.

Jeho ťažba a spracovanie nie sú jednoduché práce. Potvrdzujú to slovenské aj celosvetové štatistiky. Ťažké zranenia majú na svedomí najčastejšie zlá manipulácia s nebezpečnou technikou, únava pracovníkov, ale nezriedka tiež nesprávna organizácia práce pri stínaní stromov a ich krátení. Následky rizikového zamestnania sú niekedy hrozivé. Pomliaždeniny, odseknutie rúk či dokonca smrť. Každý, kto pracuje v lese, si musí uvedomiť, že takáto práca nie je len náročná pracovná činnosť, ale aj činnosť vysoko riziková. Či už pracujete v lese s použitím lesných strojov a zariadení, rôznych technológií a postupov, alebo mimo lesného priestoru, stále musíte mať na pamäti dodržiavanie bezpečnostných opatrení a myslieť na prevenciu, aby ste predišli poškodeniu zdravia. Práce pri stínaní stromov v rôznych porastoch a za rôznych klimatických podmienok patria z hľadiska možného ohrozenia pracovníkov medzi najrizikovejšie činnosti. Treba si uvedomiť, že dôkladná odborná príprava, primeraná fyzická dispozícia a psychická pohoda, dokážu eliminovať riziko na prijateľnú mieru. Je dôležité udržiavať neprerušenú pozornosť a koncentráciu na prácu, pretože je to popri technickom stave pracovných prostriedkov a technologickom postupe najdôležitejší faktor bezpečnosti práce.

Stínanie stojacich stromov, likvidovanie polovývratov, vývratov a polomov stromov a následne ich krátenie na kmene, predstavuje jednu z najrizikovejších činností, pri ktorej každoročne dochádza k značnému počtu pracovných úrazov. Preto je nevyhnutné práve pri tejto činnosti venovať náležitú pozornosť školeniu pracovníkov, poukázať na rôzne nebezpečenstvá a na základe vyhodnotenia rizík prijať potrebné opatrenia. Pri stanovení pracovných postupov treba zohľadniť druh dreviny, starobu a zdravotný stav stínaných stromov, tvar koruny, podmienky pracoviska (predovšetkým stav terénu), poveternostnú situáciu a taktiež určiť smer výrubu. Bezpečnosť pri stínaní stromov a následnom krátení kmeňov, pri používaní lesníckych strojov a zariadení, je definovaná ako stav technických za

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Čerpanie účelovo určeného bežného transferu zo ŠR N

Publikované:

Rozpočtová organizácia obce získala bežný transfer zo štátneho rozpočtu, ktorý nepoužije do konca roka, ale využije možnosť výnimky zo zásady časovosti podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správya finančné prostriedky z bežného transferu bude čerpať do 31. marca nasledujúceho rozpočtového roka. Ako má postupovať rozpočtová organizácia a aj obec na konci rozpočtového roka a v prvých mesiacoch nasledujúceho rozpočtového roka, keď budú čerpať tento účelovo určený bežný transfer zo štátneho rozpočtu?

Použitie nevyčerpaných účelových prostriedkov v nasledujúcom rozpočtovom roku N

Publikované:

Obec získala v minulom rozpočtovom roku finančné prostriedky, ktoré môže použiť v nasledujúcich dvoch rozpočtových rokoch až do ich použitia na určený účel; na tieto prostriedky sa uplatňuje výnimka na základe § 8 ods. 4 a 5 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Ako má obec postupovať, keď potrebuje tieto nevyčerpané účelovo určené finančné prostriedky použiť v nasledujúcom rozpočtovom roku?

Zapojenie návratných zdrojov financovania do rozpočtu N

Publikované:

Ako má obec zapojiť do rozpočtu finančné prostriedky návratných zdrojov financovania?

Nevyčerpané finančné prostriedky z dotácie zo ŠR N

Publikované:

Obec v minulom roku nevyčerpala všetky účelovo poskytnuté finančné prostriedky z dotácie zo štátneho rozpočtu. Je povinná tieto nevyčerpané finančné prostriedky v nasledujúcom rozpočtovom roku vrátiť do štátneho rozpočtu. Aký postup má zvoliť pri zostavení rozpočtu a ako má postupovať v nasledujúcom roku?

Čerpanie účelovo určeného kapitálového transferu príspevkovou organizáciou N

Publikované:

Príspevková organizácia obce získala kapitálový transfer zo ŠR, ktorý môže použiť aj nasledujúci rozpočtový rok. Aký postup musí príspevková organizácia dodržať, aby mohla čerpať tento účelovo určený kapitálový transfer zo ŠR?