Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Vzory

Rokovací poriadok obecného/mestského zastupiteľstva

Kategória: Vzory Autor/i: PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Rokovací poriadok obecného/mestského zastupiteľstva

obce/mesta ........

§ 1
Úvodné ustanovenia

Rokovací poriadok Obecného/Mestského zastupiteľstva Obce/Mesta ........ (ďalej len „Obecné/mestské zastupiteľstvo“) upravuje pravidlá rokovania, podmienky a spôsob prípravy materiálov a rokovania, obsah rokovania, spôsob volieb a menovania orgánov Obecného/mestského zastupiteľstva, spôsob uznášania sa, prijímania uznesení a uznášania sa na všeobecne záväzných nariadeniach obce/mesta (ďalej len „nariadenie“), spôsob kontroly plnenia uznesení a zabezpečovania úloh  samosprávy.

Pozn: Obecné/mestské zastupiteľstvo a jeho orgány si môžu v medziach zákona o obecnom zriadení a tohto rokovacieho poriadku upraviť svoje vnútorné pomery a podrobnejšie pravidlá svojho rokovania uznesením.

§ 2
Pôsobnosť obecného/mestského zastupiteľstva

Obecné/mestské zastupiteľstvoje najvyšším orgánom samosprávy a patria mu funkcie spojené s výkonom vyhradenej pôsobnosti a právomoci podľa zákona č. 369/1990 Zb o obecnom zriadení v z. n. p., podľa Štatútu ........ zo dňa .......a podľa ďalších vnútroorganizačných noriem schválených uznesením obecného/mestského zastupiteľstva alebo smerníc, a to ....... (určí sa interne).

Pozn.: Obecné/mestské zastupiteľstvo si môže vyhradiť rozhodovanie aj o ďalších otázkach, ktoré nepatria do jeho vyhradenej pôsobnosti.

§ 3

Poslanci obecného/mestského zastupiteľstva

  1. Obecné/mestské zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor zložený z poslancov zvolených v priamych voľbách obyvateľmi obce/mesta.
  1. Poslanec obecného/mestského zastupiteľstva (ďalej len „poslanec“) je oprávnený najmä:

a) predkladať Obecnému/mestskému zastupiteľstvu i ostatným orgánom  obce/mesta návrhy,

b) interpelovať primátora a členov obecnej/mestskej rady vo veciach týkajúcich sa výkonu ich práce,

c) požadovať od štatutárnych zástupcov právnických osôb založených alebo zriadených obcou/mestom vysvetlenie vo veciach týkajúcich sa ich činnosti,

d) požadovať informácie a vysvetlenia od fyzických a právnických osôb, ktoré vykonávajú v obci/meste podnikateľskú činnosť, vo veciach týkajúcich sa dôsledkov ich podnikania v obci/meste,

e) zúčastňovať sa na previerkach, na kontrolách, na vybavovaní sťažností a oznámení, ktoré

uskutočňujú orgány obce/mesta,

f) požadovať vysvetlenia od štátnych orgánov vo veciach potrebných pre riadny výkon poslaneckej funkcie.

  1. Poslancovi možno poskytnúť odmenu najmä vzhľadom na úlohy a časovú náročnosť výkonu funkcie podľa zásad odmeňovania poslancov. Obecné/mestské zastupiteľstvo sa schádza podľa schváleného plánu zasadnutí, prípadne mimo schváleného plánu zasadnutí, ak je to potrebné na prerokovanie dôležitých otázok týkajúcich sa obce/mesta, najmenej však raz za tri mesiace.
  1. Rokovanie Obecné/mestské zastupiteľstvo vedie primátor, viceprimátor alebo v ich neprítomnosti poslanec poverený Obecným/mestským zastupiteľstvom, ktorý je oprávnený zvolávať a viesť zasadnutia zastupiteľstva (ďalej len „predsedajúci“).
  1. Rokovacím jazykom na zasadnutiach obecného/mestského zastupiteľstva je štátny jazyk.
  1. Online zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva sa uskutoční:
    a) bez použitia špeciálneho on-line hlasovacieho systému alebo
    b) s použitím špeciálneho on-line hlasovacieho systému (ďalej len „aplikácia“), ktorý bude poslancom zastupiteľstva nainštalovaný do príslušných zariadení zamestnancom ..... (určí sa interne).
  1. Za prítomného na online zasadnutí zastupiteľstva sa považuje osoba pripojená prostredníctvom vybraného technologického komunikačného prostriedku na online zasadnutie zastupiteľstva.
  1. Počas online zasadnutia nemožno uskutočniť tajné hlasovanie.
  1. V prípade, ak starosta obce/primátor mesta alebo poslanec chce na rokovaní online zasadnutia zastupiteľstva predložiť materiál priamo na rokovaní krátkou cestou, tento prednesie ústne v plnom znení a následne sa znenie návrhu zašle na emailovú adresu obce/mesta, a to .........@......sk, z ktorej sa rozpošle starostovi obce/primátorovi mesta, poslancom zastupiteľstva, hlavnému kontrolórovi obce/mesta a ostatným zúčastneným osobám.
  1. Ak nie je v tomto paragrafe ustanovené inak, na online zasadnutie sa primerane vzťahujú ustanovenia tohto rokovacie poriadku.
  1. Poslanec je povinný najmä:

a) zložiť sľub na prvom zasadnutí obecného/mestského zastupiteľstva, ktorého sa zúčastní,

b) zúčastňovať sa zasadnutí obecného/mestského zastupiteľstva a jeho orgánov, do ktorých bol zvolený,

c) dodržiavať štatút obce/mesta, rokovací poriadok obecného/mestského zastupiteľstva a zásady odmeňovania poslancov,

d) obhajovať záujmy obce/mesta a jeho obyvateľov a tiež

e) dodržiavať zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov ako aj ďalšie všeobecne záväzné právne predpisy.

§ 4

Spoločné ustanovenia k rokovaniu zastupiteľstva

  1. Predsedajúci vedie rokovanie tak, aby malo pracovný charakter a vecný priebeh bez komentovania vystúpení poslancov a iných rečníkov a aby splnilo svoj účel v súlade so schváleným programom. Na slávnostnom rokovaní obecného/mestského zastupiteľstva (pozn.: pri štátoprávnych aktoch, na slávnostných zhromaždeniach, pri príležitosti rokovaní s významnými osobnosťami, ktoré navštívia obec alebo mesto a podobne) používa primátor insígnie.
  1. Pri týchto aktoch môže v zastúpení primátora používať insígnie aj poslanec poverený zastupiteľstvom, obecnou/mestskou radou alebo primátorom. Poverenie musí mať písomnú formu.

§ 5
Pracovné komisie a overovatelia

  1. Obecné/mestské zastupiteľstvo na každom svojom zasadnutí na návrh predsedajúceho alebo poslancov volí návrhovú komisiu a v prípade potreby ďalšie pracovné komisie (napr. volebná, komisia pre tajné hlasovanie) a overovateľov zápisnice a predsedajúci určuje zapisovateľa. Návrhová komisia pripravuje návrh znenia uznesení zo zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva. Návrhová komisia sa volí dvojčlenná.
  1. Volebná komisia (komisia pre tajné hlasovanie) sa volí najviac päťčlenná, pričom jej predsedu si zvolia spomedzi seba členovia komisie. Volebná komisia zabezpečuje priebeh tajného hlasovania a sčítava hlasy, vyhotovuje a predkladá správu o výsledku.
  1. Overovatelia dozerajú na správnosť a úplnosť zápisnice zo zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva, ďalej dozerajú na  hlasovanie, konanie volieb a na výzvu predsedajúceho sčítavajú hlasy (pokiaľ nebola zvolená  volebná komisia alebo komisia pre tajné hlasovanie, prípadne určení skrutátori).

§ 6
Účasť poslancov na zasadnutiach obecného/mestského zastupiteľstva

Poslanci sú povinní zúčastňovať sa zasadnutí Obecného/mestského zastupiteľstvaa orgánov zastupiteľstva. Za neúčasť na rokovaní zastupiteľstva alebo jeho časti sa poslanec vopred ospravedlní starostovi/primátorovi mesta, resp. .........(upraví sa interne). Dôvod neúčasti sa vyznačí na prezenčnej listine (pozn.: jej vzor odporúčam uviesť do prílohovej časti rokovacieho poriadku).

§ 7
Účasť iných osôb na zasadnutí/rokovaní

  1. Okrem poslancov a starostu/primátora sa na celom zasadnutí zastupiteľstva povinne zúčastňujú: prednosta obecného/mestského úradu, vedúci odborov a samostatných oddelení obecného/ mestského úradu, hlavný kontrolór, náčelník obecnej/mestskej polície, miestne príslušný prokurátor a štatutárny zástupca obcou/mestom založenej alebo zriadenej právnickej osoby (ďalej len „účastníci zasadnutia“), okrem riaditeľov škôl a školských zariadení  zriadených obcou/mestom.
  1. Ak sa niektorá z uvedených osôb nemôže zúčastniť zasadnutia zastupiteľstva, poverí tým svojho zástupcu.  Prednosta obecného/mestského úradu a hlavný kontrolór sa zúčastňujú zasadnutí s hlasom poradným. Zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva sa môžu zúčastniť aj obyvatelia obce/mesta a ďalšia verejnosť.
  1. Rokovania Obecného/mestského zastupiteľstvasú zásadne verejné. V čase rokovania zastupiteľstva nesmie tieto miesta nikto iný obsadiť a poslanci sú povinní pri hlasovaní zdržiavať sa na týchto vyhradených miestach. Obecné/mestské zastupiteľstvo vyhlási rokovanie vždy za neverejné, ak predmetom rokovania sú informácie alebo veci chránené podľa osobitných zákonov, to neplatí, ak je predmetom rokovania zastupiteľstva:

a)     použitie verejných prostriedkov na platy, odmeny a iné náležitosti spojené s výkonom funkcie orgánov obce/mesta, členov orgánov, zamestnancov obce/mesta alebo osôb, ktoré vykonávajú za odplatu činnosť pre obec/mesto,

b) nakladanie s majetkom vo vlastníctve obce/mesta, najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce/mesta, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce/mesta alebo prenechanie majetku obce/mesta do užívania iným osobám.

  1. Návrh na vyhlásenie zasadnutia alebo jeho časti za neverejné môže predložiť predsedajúci. Pre poslancov a pre ďalšie osoby tohto rokovacieho poriadku sú v zasadacej  miestnosti vyhradené
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.