Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Tvorba a použitie peňažných fondov v podmienkach územnej samosprávy

Dátum: Rubrika: Hospodárenie

V príspevku sa venujeme oprávneniu obce vytvárať si peňažné fondy na plnenie svojich úloh. Táto možnosť obce vyplýva zo zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon č. 583/2004 Z.z.") a z § 7 ods. 6 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len "zákon o obecnom zriadení"), podľa ktorého si obec môže zriadiť mimorozpočtové peňažné fondy, a z § 9 ods. 3 zákona o obecnom zriadení, podľa ktorého prebytky rozpočtu obce možno previesť do mimorozpočtového peňažného fondu obce.

Tvorba a použitie peňažných fondov v podmienkach územnej samosprávy
Ing.
Ingrid
Konečná Veverková
Zákon č. 583/2004 Z.z. ustanovuje okrem oprávnenia obce vytvárať peňažné fondy aj:
-
zdroje tvorby peňažných fondov,
-
podmienky použitia peňažných fondov.
Zdroje peňažných fondov
Podľa § 15 ods. 1 zákona č. 583/2004 Z.z. obec môže vytvárať peňažné fondy, zdrojmi ktorých môžu byť najmä:
a)
prebytok rozpočtu za uplynulý rozpočtový rok,
b)
prostriedky získané z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi z podnikateľskej činnosti po zdanení,
c)
zostatky peňažných fondov z predchádzajúcich rozpočtových rokov,
d)
zostatky príjmových finančných operácií s výnimkou zostatkov nepoužitých návratných zdrojov financovania.
Prostriedky peňažných fondov obec používa prostredníctvom finančných operácií, okrem prevodov prostriedkov medzi jednotlivými peňažnými fondmi navzájom a okrem prípadov, keď sa prostriedky peňažných fondov použijú len na vyrovnanie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami svojho rozpočtu v priebehu rozpočtového roka.
Prevody peňažných prostriedkov z peňažných fondov sa uskutočňujú najmä s cieľom krytia schodku kapitálového rozpočtu, splátok návratných zdrojov financovania, vkladov do majetku inej právnickej osoby, založenia alebo zriadenia inej právnickej osoby, prípadne na iné finančné operácie. Prostriedky peňažných fondov sú vždy mimorozpočtovými zdrojmi obce z minulých rokov a podmienkou ich použitia je ich zapojenie do rozpočtu prostredníctvom príjmových finančných operácií.
Zostatky peňažných fondov koncom roka neprepadajú. Ide o zásadný rozdiel medzi rozpočtovým a fondovým hospodárením. Finančné prostriedky ostávajú na účtoch peňažných fondov, kumulujú sa.
Použitie peňažných fondov
Rozhodovanie o použití peňažných fondov je zverené výlučne obecnému zastupiteľstvu. O použití peňažných fondov rozhoduje obecné zastupiteľstvo spravidla pri schvaľovaní rozpočtu alebo pri schvaľovaní záverečného účtu. O po­užití peňažných fondov môže však obecné zastupiteľstvo rozhodovať aj v priebehu celého rozpočtového roka, pokiaľ vznikne potreba po­užiť prostriedky peňažných fondov.
Otázka č. 1:
Môže si mesto za účelom výstavby cyklotrás vytvoriť účelový peňažný fond? V tomto fonde by sa sústreďovali vlastné zdroje mesta na výstavbu cyklotrás a prostriedky tohto fondu by sa mohli použiť len na výstavbu cyklotrás.
Zriadenie takéhoto účelového peňažného fondu je v súlade so zákonom č. 583/2004 Z.z., pokiaľ jeho zdrojmi budú napríklad prebytok rozpočtu za uplynulý rozpočtový rok, zostatky peňažných fondov z predchádzajúcich rozpočtových rokov a zostatky príjmových finančných operácií. Treba upozorniť, že tvorba tohto účelového peňažného fondu a použitie prostriedkov tohto fondu podliehajú schváleniu obecnému zastupiteľstvu. Prostriedky tohto účelového peňažného fondu mesto používa prostredníctvom rozpočtu, pri po­užití ich zapája cez príjmové finančné operácie do rozpočtu.
Otázka č. 2:
Môže si mesto zriadiť peňažný fond s názvom štipendijný fond? Zo štipendijného fondu by sa podporovali osoby zo sociálne znevýhodneného prostredia s trvalým pobytom v meste a prostriedky zo štipendijného fondu by sa používali v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia mesta o štipendijnom fonde.
Z obsahu otázky
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.