Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Riešenie problémov na pracovisku súvisiacich s alkoholom a fajčením

Dátum:

Riešenie problémov na pracovisku súvisiacich s alkoholom a fajčením
Veľa zamestnancov ani netuší, že fajčenie v kanceláriách, na poradách a iných rokovaniach zakazuje zákon. Zákon nie je zhovievavý ani k pitiu alkoholu na pracovisku.
Alkohol
Aj napriek tým najtvrdším sankciám si niektorí zamestnanci s pitím alkoholu na pracovisku „ťažkú hlavu“ nerobia. Tento prístup je však likvidačný. Požitie alkoholu na pracovisku je jednoznačne porušením pracovnej disciplíny. O akú intenzitu porušenia pracovnej disciplíny ide a ako postupovať pri kontrole zamestnancov, aby sme neporušili ich zákonné práva, to sú otázky, ktoré zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce (ďalej len ,,ZP"), ani iné pracovné predpisy jednoznačne neriešia.
Medzi hlavné príčiny pitia alkoholu na pracovisku patrí:
• nadmerný a dlhotrvajúci stres,
• nepravidelná pracovná doba,
• trojzmenná prevádzka,
• nadmerný objem práce,
• práca spojená s cestovaním a pobytom mimo domova.
Konzumácia alkoholu na pracovisku môže spôsobiť veľké problémy, pretože ovplyvňuje úsudok a motorické schopnosti. Požívanie alkoholu v práci môže zapríčiniť problémy v krátkodobom a dlhodobom výhľade. Krátkodobo zvýšená hladina alkoholu znižuje výkonnosť a bezpečnosť, čo vedie k pochybeniu úsudku a možným nehodám. Dlhodobo neustále pitie alkoholu vo veľkom množstve môže spôsobiť mnoho spoločenských, psychologických a zdravotných problémov vrátane závislosti na alkohole.
Podľa ust. § 12 ods. 2 písm. l) zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. je zamestnanec povinný podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo príslušný orgán štátnej správy, aby zistil, či zamestnanec nie je pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok. Okruh zamestnancov zamestnávateľa a iných osôb oprávnených dať zamestnancovi pokyn, aby sa podrobil vyšetreniu, uvádza zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise.
Čo z uvedeného vyplýva?
1. Zamestnanec je povinný nenastupovať do práce pod vplyvom alkoholu.
2. Nepožívať na pracovisku alkohol a iné omamné a psychotropné látky počas pracovnej doby.
3. Mimo pracoviska nepožívať alkohol a iné omamné a psychotropné látky počas pracovnej doby.
4. Po pracovnej dobe mimo pracoviska nepožívať alkohol a iné omamné a psychotropné látky tak, aby nastúpil do práce pod ich vplyvom.
5. Podrobiť sa vyšetreniu alebo kontrole, ktoré zistia prítomnosť alkoholu a iných omamných a psychotropných látok v tele.
Z tejto problematiky, ako tu bola načrtnutá, vyplýva niekoľko zásadných otázok:
Vzťahuje sa táto právna úprava na všetkých, alebo len na zamestnancov v pracovnom pomere? Sú teda zamestnanci povinní dodržiavať zákaz požívania alkoholu a iných omamných a psychotropných látok na pracovisku a v pracovnom čase aj mimo neho len zamestnanci v pracovnom pomere?
Podľa ustanovenia § 11 ZP
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.