Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Majetok obce a osobitosti pri hospodárení s ním

Dátum:

Majetok obce a osobitosti pri hospodárení s ním
JUDr. Ing.
Juraj
Říha
Majetkom obce sú veci vo vlastníctve obce a majetkové práva obce. Bližšie vymedzenie majetku obce obsahuje § 1 ods. 2 zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o majetku obcí"), podľa ktorého majetok obce tvoria nehnuteľné veci a hnuteľné veci vrátane finančných prostriedkov, ako aj pohľadávky a iné majetkové práva, ktoré sú vo vlastníctve obce podľa tohto zákona, alebo ktoré nadobudne obec do vlastníctva prechodom z majetku Slovenskej republiky na základe tohto zákona alebo osobitného predpisu, alebo vlastnou činnosťou.
Vychádzajúc z tohto zákonného vymedzenia môžeme majetok obce rozdeliť na:
-
nehnuteľné veci ako napríklad pozemky, stavby, hospodársky les,
-
hnuteľné veci ako napríklad mobiliár, vozidlá, zariadenie obecného úradu,
-
finančné prostriedky ako hotovosť v pokladnici,
-
pohľadávky (súčasť majetkových práv), ktoré má obec voči fyzickým či právnickým osobám napríklad z titulu zmluvného záväzku či nesplnenej daňovej povinnosti,
-
iné majetkové práva ako napríklad patenty, ochranné známy, vecné bremená, finančné prostriedky na bankovom účte, ale aj spoluvlastnícky podiel v obchodných spoločnostiach.
Obec môže tento majetok nadobudnúť do vlastníctva rôznymi zákonnými spôsobmi. Cit. § 1 ods. 2 zákona o majetku obcí vymedzil aj základné spôsoby, ktorými došlo po roku 1990 k
počiatočného konštituovaniu majetku obcí
v Slovenskej republike, teda:
-
prechodom zo štátneho majetku zákonom o majetku obcí,
-
prechodom zo štátneho majetku inými osobitnými zákonmi,
-
vlastnou činnosťou obce, ktorou nadobúdajú obce svoj majetok aj v súčasnosti, zaradiť sem môžeme štandardné inštitúty ako kúpu, zámenu, darovanie, ale patrí sem aj vlastná investičná činnosť, ktorá spočíva vo vyhotovení veci, výrobe či výstavbe rôznych nehnuteľných či hnuteľných diel (chodníkov, budov, námestí a iných), tiež vlastná podnikateľská činnosť, ktorá súvisí so vstupom obce do obchodných spoločností, investovaním obce do rôznych finančných aktív a cenných papierov.
Špecifickou vlastnou činnosťou je proces vyvlastnenia, ktoré je možné použiť najmä pri výstavbe verejnoprospešných stavieb definovaných schváleným územným plánom obce, tiež diel technickej infraštruktúry, ako sú napríklad dôležité dopravné komunikácie obce, vodohospodárskych diel a iných. Podstatou tohto konania je prechod či obmedzenie vlastníckeho práva k pozemkom, stavbám a právam k nim na obec rozhodnutím stavebného úradu.
Vyvlastňovacie konanie
je možné len vtedy, ak cieľ vyvlastnenia nemožno dosiahnuť dohodou alebo iným spôsobom, je v nevyhnutnom rozsahu a uskutočňuje sa za náhradu. Vyvlastnenie musí byť uskutočňované vo verejnom záujme, čiže musí byť v súlade aj s cieľmi a zámermi územného plánovania.
Obce získali prechodom vlastníckeho práva k štátneho majetku významný rozsah majetku, ku ktorému mohli vykonávať dispozičné oprávnenia novo kreované orgány obce po skončení výkonu pôsobnosti miestnych národných výborov. Do vlastníctva obce tak ku dňu účinnosti zákona o majetku obcí prešli napr. nehnuteľnosti, ku ktorým patrilo právo hospodárenia národným výborom či nehnuteľnosti, ku ktorým patrilo právo hospodárenia štátnym podnikom, rozpočtovým, príspevkovým organizáciám a drobným prevádzkárňam národných výborov, ku ktorým prešla zakladateľská alebo zriaďovateľská funkcia na obec, historické radnice atď.
Do vlastníctva obcí prešiel štátny majetok aj po roku 1991.
Priamou novelou zákona o majetku obcí z roku 1992 prešli do majetku obcí k 25. júnu 1992 aj napríklad poľnohospodárska a nepoľnohospodárska pôda, ktorá bola vo vlastníctve obcí k 31. decembru 1949, či lesná pôda a lesné porasty nachádzajúce sa na tejto pôde.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.