Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Nová súdna mapa smeruje priamo na rokovanie vlády

Kategória: Aktuality Zdroj: ZMOS

Ministerstvo spravodlivosti SR informuje, že reforma súdnej mapy  a jej tretí návrh smeruje priamo na rokovanie vlády bez medzirezortného pripomienkového konania.

Aktuálne dokončili nový návrh súdnej mapy, ktorý posunuli do ďalšieho legislatívneho procesu na rokovanie vlády a následne parlamentu. Ciele súdnej mapy zostávajú rovnaké, rýchlejšie a kvalitnejšie súdne rozhodnutia pre ľudí a zároveň lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie pre sudcov.

Súdna mapa, je prvou z reforiem podporených z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti spravodlivosti, a zároveň prvým krokom v slede ďalších zásadných zmien, vďaka ktorým dostaneme náš justičný systém do formy. Ciele reformy v podobe súdnej mapy sú najmä: špecializácia sudcov, rýchlejšie a kvalitnejšie súdne rozhodnutia a lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie sudcov a pracovníkov súdov.

Tretí návrh súdnej mapy vo veľkej miere reflektuje pripomienky naprieč sudcovskou komunitou aj prokuratúrou. Návrh súdnej mapy vo veľkej miere zachováva pracoviská súdov a dáva priestor na to, aby fungovali ďalej.

Obava, že zamestnanci stratia svoje pôsobisko a sudcovia budú musieť niekde viac dochádzať, je týmto návrhom značne odstránená. Súčasne sú však naplnené aj ciele reformy. Zväčšujú sa obvody, čo je kľúčové. Zväčšenie obvodov na okresnej či krajskej úrovni, bez ohľadu na to, či tam ostane jedno, dve alebo tri pracoviská. Tým vytvárame priestor, aby sa sudcovia mohli špecializovať na hlavné agendy, aby fungoval skutočne náhodný výber prípadov, ktoré dostane sudca na stôl a aby rozhodnutia boli rýchlejšie, kvalitnejšie a zrozumiteľnejšie pre ľudí.

Viac informácií nájdete TU.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.