Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Metodika pre samosprávy na poskytnutie dodatočného príspevku v dôsledku nárastu cien stavebných materiálov

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zverejnilo metodiku pre samosprávy, ktorá rieši nárast cien stavebných materiálov v projektoch realizovaných v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu s účinnosťou od 1. augusta 2022.

Navýšenie príspevku môžu získať projekty z výziev, ktorých hodnotiace kolá boli uzavreté medzi 12. marcom 2020 a 30. aprílom 2022. Eurofondové projekty budú môcť byť navýšené v dôsledku nárastu cien stavebných materiálov.

Podľa rezortu regionálneho rozvoja inflácia a prudký nárast cien, to nie je len slovenský, ale celosvetový problém. V parlamente presadil rezort zmenu zákona, aby bolo možné z eurofondov dofinancovať zvýšenie cien stavebných materiálov, a teraz spúšťa schému pomoci pre projekty z regionálneho programu IROP, ktorý spadá pod rezort regionálneho rozvoja.

Nárast cien v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sa týka najmä projektov rekonštrukcií škôl, škôlok, budovania cyklotrás a opráv ciest, ale aj budovania centier zdravotnej starostlivosti či výsadby verejnej zelene v mestách. Celkovo ide o približne 625 projektov v pôvodnej výške oprávnených výdavkov 585 miliónov eur.

Metodika IROP pre poskytnutie dodatočného príspevku TU. Ďalšie informácie sa dočítate TU.

Zdroj: Združenie miest a obcí Slovenska


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.