Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Obec/Mesto

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Publikované: Autor/i: Ing. Ingrid Konečná Veverková

Príspevok je venovaný problematike uzatvárania dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v školách a školských zariadeniach. Cieľom je poukázať na zmeny vyplývajúce z noviel zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, zákonom č. 248/2022 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákonom č. 350/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce v znení neskorších predpisov a zodpovedať časté otázky spojené s uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Uzatváranie dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je legislatívne upravené v deviatej časti v § 223 až § 228a zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“). V školách a školských zariadeniach (ďalej len „škola“) sa z dôvodu zabezpečenia potrieb školy a plnenia jej základných úloh často uzatvárajú s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov). Nemalo by to byť však pravidlo, ale skôr výnimka. Škola by mala vedieť vždy výnimočnosť situácie zdôvodniť.

Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú v § 223 ods. 2 presne vymedzené ustanovenia Zákonníka práce. Podmienkou platnosti dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je ich písomná forma, škola ju musí so zamestnancom uzatvoriť písomne a jedno jej písomné vyhotovenie musí vydať zamestnancovi.

Ako je to s pracovným časom zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru?

Podľa § 223 ods. 2 a 3 pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín a u mladistvého zamestnanca v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 8 hodín. Zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemožno nariadiť a ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas. Ak priemerný týždenný pracovný čas presiahne tri hodiny v období štyroch po sebe nasledujúcich týždňov, na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa primerane vzťahujú aj ustanovenia § 43 ods. 1 písm. b), § 44a ods. 2 až 5, § 47a ods. 1 písm. a) a d) a ods. 2 až 5 a § 54b ods. 2 až 5. Doba podľa § 47a ods. 2 začína plynúť dňom nasledujúcim po dni, v ktorom došlo k presiahnutiu pracovného času podľa prvej vety.

Ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom, škola uzatvára dohodu o vykonaní práce. Ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce, škola uzatvára dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študentov.

Dohoda o vykonaní práce

Dohoda o vykonaní práce je často zaužívaný samostatný typ dohody. Legislatívne sú podmienky jej uzatvárania upravené v § 226 Zákonníka práce. Škola a školské zariadenie ako zamestnávateľ uzatvára dohodu o vykonaní práce s fyzickou osobou na vykonanie práce jednorazového charakteru, pričom rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa dohoda uzatvára, nesmie presiahnuť 350 hodín v kalendárnom roku. Do dojednaného rozsahu práce sa pritom započítava aj doba práce vykonávanej zamestnancom pre školu v tom istom kalendárnom roku na základe inej dohody o vykonaní práce.

Jeden zamestnanec môže uzatvoriť aj niekoľko dohôd o vykonaní práce, ale vždy len maximálne do 350 hodín v kalendárnom roku.

V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená:

  • pracovná úloha,
  • dohodnutá odmena za jej vykonanie, ktorá je splatná po dokončení a odovzdaní práce (je možné dohodnúť aj splatnosť odmeny už po vykonaní urč
Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Zvýšenie sumy životného minima a dopad na mzdové veličiny N

Publikované:

Od 1. 7. 2023 sa zmenila výška životného minima. Je to dôležitý parameter vo finančnej oblasti, pretože od neho sú odvodené viaceré mzdové veličiny. Suma životného minima má priamy dopad aj na dávky v hmotnej núdzi, vybrané peňažné príspevky a štátne sociálne dávky, napr. rodičovský príspevok. Od sumy životného minima sú závislé aj nepostihnuteľné sumy, ktoré majú priamy dopad na výšku zrážok realizovaných zo mzdy zamestnanca na základe núteného výkonu rozhodnutia.